Maraton, a konkretnie – bieg maratoński – to dyscyplina sportowa, bieg na dystansie 42 195m. Swoją nazwę dyscyplina ta zawdzięcza greckiemu miastu Maraton i wywodzi się ze spisanej przez Herodota historii o tym, że po wygranej przez Greków bitwie z Persami w roku 490, która miała miejsce właśnie pod Maratonem, pokonani Persowie zaokrętowali i udali się w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to Grecy pobiegli w stronę miasta i dotarli tam niemalże w tym samych czasie, co Persowie. Zdaniem wielu podań grecki posłaniec Filippides pobiegł do Aten, aby poinformować ich mieszkańców o zwycięstwie a jednocześnie ostrzec ich przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Gdy tego dokonał – padł martwy.

Historia ta zainspirowała wiele osób, głównie artystów, ale także sportowców. Aby upamiętnić to wydarzenie Pierre de Coubertin, francuski baron, historyk i pedagog, włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z miasta Maraton do Aten do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, które odbywały się właśnie w Atenach w roku 1896. Rzeczywisty dystans pomiędzy Atenami a Maratonem wynosi 37km, jednak odległość tę postanowiono zaokrąglić i podczas pierwszych Igrzysk Olimpijskich wyniosła 40km. Podczas IV Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w roku 1908 w Londynie dystans ten zwiększony został o 2195m. Meta przesunięta została w pobliże miejsca na trybunach, które zajmowane było przez brytyjskiego króla Edwarda VII.

Maratońskie bieg mężczyzn zgodnie z obowiązująca tradycja po dziś dzień kończy każde Igrzyska Olimpijskie. Maratoński bieg kobiet został natomiast włączony do programu Igrzysk Olimpijskich rozgrywających się w Los Angeles dopiero w roku 1984. Biegi uliczne na maratońskim dystansie odbywają się na ulicach największych miast świata od przeszło 100 lat. Udział w tym wydarzeniu wziąć może każdy. W imprezach o największym zasięgu, jak maratony w Nowym Jorku, Londynie, Bostonie, Wiedniu czy Belinie udział bierze nawet 30 tys. osób. W Polsce najpopularniejsze są: Poznań Maraton, Wrocław Maraton, Cracovia Maraton i Maraton Warszawski.